- Advertisement -

Latest Articles

GIGABYTE Radeon RX 9070 gaming OC


Dacă tot ne-am jucat cu cea mai nouă, bine, de fapt „nouă” placă video a celor de la AMD, am pus ghilimelele de rigoare pentru că GRE-ul există deja pe piața chineză de un an, am zis că ar fi cazul să revizităm RX 9070-ul basic, Vanilla, tocmai pentru a-l repune în context, acum având beneficiul unui an trecut peste noi și a unor titluri lansate între timp care ne-au plăcut chiar mult, vedeți voi care imediat.

Design/Construcție

Nu o să pierdem prea mult timp cu intro-ul sau cu capitolul de design sau construcție că deja știm cam toți cum arată o placă video AMD Radeon din seria 9000, mai exact implementarea Gaming OC a celor de la GIGABYTE.

Placa e cum o știți – GIGABYTE Radeon RX 9070 GAMING OC 16G (cod model: GV-R9070GAMING-OC-16GD) este bazată pe arhitectura modernă AMD RDNA 4 și vine echipată cu 16 GB de memorie GDDR6 pe o interfață de 256-bit, oferind o viteză a memoriei de 20 Gbps. Fiind o versiune cu overclock din fabrică (OC), aceasta atinge un Boost Clock de până la 2700 MHz și un Game Clock de 2210 MHz, utilizând o magistrală rapidă PCI Express 5.0. Pentru o răcire eficientă, placa integrează sistemul WINDFORCE cu trei ventilatoare de tip Hawk, iar pe partea de conectivitate oferă câte 2 porturi DisplayPort 2.1a și 2 porturi HDMI 2.1b, fiind capabilă să suporte o rezoluție maximă digitală de 7680 x 4320 pixeli. Alimentarea se face prin doi conectori de 8 pini, producătorul recomandând o sursă de alimentare (PSU) de minimum 750W.

În ceea ce privește spațiul necesar în carcasă, placa video are o grosime de 50 mm, ceea ce înseamnă că ocupă 2.5 sloturi PCI-Express ca lățime (practic va bloca 3 sloturi fizice de pe placa de bază din cauza sistemului de răcire proeminent). Lungimea totală a plăcii este de 288 mm, iar înălțimea este de 132 mm.

În ceea ce privește greutatea și stabilitatea, placa se remarcă printr-o masă destul de redusă pentru un model cu trei ventilatoare, cântărind în jur de 1.2 kg. Deși riscul de sag este minim datorită acestei greutăți moderate (placa stând foarte ferm doar în slotul PCIe și prinsă în șuruburile carcasei), pe marginea laterală a backplate-ului metalic sunt integrate găuri filetate standardizate. Aceste puncte de montare sunt complet compatibile cu sistemele anti-sag dedicate de la GIGABYTE (precum bracketurile lor ascunse care se ancorează pe șuruburile de colț ale plăcii de bază), dar și cu majoritatea suporturilor universale sau a brațelor de susținere care vin preinstalate direct în multe carcase moderne.

Performanță

Să începem cu Platforma noastră de teste, pentru că e bine să aveți o imagine completă, imagine care să includă și restul componentelor acestui sistem: Avem așa: Procesor AMD Ryzen 7 9850X3D, răcit de un AIO de la ROG, nume complet Ryuo IV, susținut de 32GB RAM DDR5 G. Skill TridentZ la 6000 de MegaTransferuri pe secundă, toate montate pe cea mai nouă implementare de placă Aorus Masterde bază chipset X870E X3D a celor de la Gigabyte.

Testele sintetice sunt cam aceleași ca prima dată când am testat un RX 9070, deci am făcut câteva doar ca să verific că placa este în parametri, nu sunt discrepanțe între modelele testate, luați-le ca un fel de sanity check să știu că totul este ok.

Așadar în 3DMarkul nostru cel de toate zilele am obținut scoruri care sunt în grafic cu ce am obținut și în trecut de la varianta sapphire Pure testată.

Vreau totuși să mă plâng puțin, facem o pauză mică, pentru că AMD mi-a scos peri albi cu driverele lor. Când ți-e lumea mai dragă decid să nu mai funcționeze cum trebuie de cauți ca nebunul ce naiba se întâmplă și până la urmă testezi pe alte PC-uri, dacă tot am avantajul colegilor de la zona.store care sunt întotdeauna gata să-mi întindă o mână de ajutor. Cert este că trebuie să reinstalez Windowsul după ce termin de scris acest review, pentru că în continuare am rămas cu niște probleme.

Nu o să dezvolt mai pe larg, cert este că tocmai ce am terminat de testat recent lansatul în Europa, RX 9070 GRE, deci aveam deja driverele AMD făcute LA ZI, totul a mers strună cu acea placă, dar îndată ce am conectat la sistemul meu acest 9070 Vanilla cum s-ar zice, ei bine totul a luat-o razna. Și vorbim despre driverele 26.6.1, da? Drivere care sunt lansate vorbaia la 1 an mai târziu față de această placă, deci nu e ca și cum e ceva nou și nu e implementat încă, sau cine știe ce altă scuză ați putea gândi. Revenind, totul a luat-o razna cam dupa 30 de minute de utilizare normală, timp în care am făcut toate testele de mai sus, al doilea monitor refuza să colaboreze, aveam artefacte peste tot, nebunie curată. Am scos placa din slot, am pus-o iar, am reverificat cablurile, porturile, la fel. Reinstalat drivere cu tool-ul oficial AMD de ștergere a driverelor vechi, la fel. Am reinstalat cu DDU, la fel. La colegi, testat într-un pc nou nouț, a mers ok, culmea, cu același driver. Revenind la mine, a 3-a oara, cu a nustiu câta reinstalare de drivere atât cu DDU dar și cu softul AMD oficial, am reușit să elimin complet artefactele și placa să meargă în parametri. Nici acum nu știu ce s-a întâmplat, de ce, și cum. A și driverele 26.6.1, cele despre care AMD Adrenalin îmi zicea că sunt The latest driver… nu sunt the latest, de pe site-ul AMD poți descărca de o săptămână deja 26.6.2. Probabil că nu au comunicat și cu softul lor, nu știu. Cert e că acum, cu cel mai nou driver, placa în jocuri se comportă foarte bine, dar în 3DMark nu mai pornesc unele benchmarkuri. În fine, m-am descărcat aici pentru că lucrurile astea nu mi se par deloc ok pentru un produs care e deja lansat de un an, să ai astfel de probleme de software. Hardware-ul funcționează perfect la urma urmei, pini nu are zgâriați, curent trage cât trebuie, stresat în OCCT stă în temperaturi ok, totul e ok, fizic. Nu e vina GIGABYTE aici, e pus și simplu AMD-ul care are pretenția să se bată cu NVIDIA cu așa software.

Bun, să trecem mai departe, că tot vă ziceam că în jocuri funcționează în parametri, hai să vedem și care sunt acei parametri. Și știu că am mai testat și anul trecut un RX 9070, fix la lansarea lui, dar între timp au mai apărut jocuri, am schimbat testarea, deci un an mai târziu mi se pare ok să revenim asupra ei.

Primul pe listă, datorită vehemenței cu care ne-ați terorizat în comentarii și live, la diferitele evenimente la care participăm, dar și în discuțiile de pe Discord (discord.gg/zonait dacă vreți să veniți și voi în grupul vesel al comunității Zona de pe Discord), este CS-ul nostru cel de toate zilele.

Astfel că, am pornit CS2, am setat toate setările cum știu de la Luci că ar fi printre cele mai populare setări folosite de profesioniști la competiții, vă las și vouă poză cu ele dacă vreți, iar GIGABYTE RX 9070 Gaming OC a reușit să scoată 501 FPS mediu pe harta de benchmark Dust2 (O găsiți pe community), la rezoluție 1440p, sau, dacă 500 de FPS nu sunt destui pentru tine și simți că meriți mai multe, ei bine poți oricând să scazi către 1080p ca să te joci la un mai-glorios 700 de FPS. Eu zic că este în continuare mai mult decât jucabil și la 2K@500FPS, acum na, poate nu sunt eu suficient de pretențios. De la un punct în colo, nu prea mai ține neapărat de câte sute de FPS ai peste inamic, mai ține și de reflexe, acolo nu mai ai nici o scuză.

Continuăm cu DOOM: The Dark Ages, în mare parte pentru că este benchmarkul meu preferat, dar și pentru că este un joc care s-a lansat după ce au apărut primele sample-uri de 9070 și 9070 XT pe care le-am avut la review anul trecut, deci nu am apucat să le chinui în acest joc. Mai ales că update-ul cu Path Tracing și Benchmark pentru Doom a venit la ceva timp de la lansare.

Revenind, DOOM s-a comportat excelent în 2K, cu absolut toate detaliile date la maxim, pe Ultra Nightmare, a scos 96FPS fără ajutoare gen upscaling sau Frame Generation, 143 cu FSR setat pe Quality și 230 cu FSR + Frame Generation. Valori absolut excelente pentru gaming în 2K, din nou, cu toate detaliile la maxim. Dar, cum bine știți, îmi place să bag bățul prin gard, așa că am pornit și ilustrul Path Tracing, ca să-i dau greu lui RX 9070. Valorile, după cum anticipasem, au căzut prăpăstios, către un minim de 16FPS fără upscaling, 32FPS cu FSR pe Quality și 60-61 cu FSR și Frame Generation activ. Există însă un mic input lag pe care cei mai atenți îl vor observa, așadar Path Tracing este în continuare cel mai mare obstacol pus în drumul celor de la AMD. Deci dacă vreți Path Tracing veți fi nevoiți să treceți către Full HD.

Continuăm și cu o doză mică de F1 2024, unde cu toate setările grafice date la maxim, adică presetul Very High, am obținut 125 FPS Mediu fără ajutorul upscalerelor sau celorlalte tehnici AI posibile, 168 FPS îndată ce am bifat și niște FSR pe modul Quality și un halucinant 312 FPS cu tot cu FSR Quality dar și Frame Generation. Acum, dacă mă întrebați pe mine, Frame Generationul celor de la AMD încă nu este ce trebuie și oriunde poți, mai bine fără, mai ales că 168 de FPS sunt mai mult decât destui pentru a avea o experiență excelentă într-un racing game.

Moving on, urmează, după cum bine intuiți deja, niște Cyberpunk 2077. Aici treaba stă extrem de similar cu prima testare a acestui 9070, de anul trecut. Avem 45 de FPS în setarea Ray Tracing: Ultra, deci aproape jucabil, dar îndată ce activezi FSR 4 – Quality, noua medie urcă la 80FPS. Bineînțeles că trebuie să piperăm și niște Frame Generation peste, pentru un nou maxim de 153FPS. Acum trebuie să menționez că mă bucură faptul că în Cyberpunk nu se implementează doar cele mai noi tehnici de upscaling de la NVIDIA, ci regăsim și FSR 4, semne că nu au ignorat tabăra roșie băieții de la CD Project RED.

Și pentru că nu mă pot abține și trebuie să bag bățul prin gard, doar mă știți deja, sper, ei bine am activat și Path Tracing, ca să încercă să chinui la maxim acest RX 9070. Tot în 1440p, cu Path Tracing am reușit să scot nici mai mult, nici mai puțin de 20 de FPS mediu, cam prea puțin pentru a avea o experiență ok în Cyberpunk 2077. Deci na, activăm și niște FSR 4, setat pe Quality și cu 60% sharpness, ca întotdeuana, și avem un mai tolerabil 40 de FPS, dar sincer, tot puțin dacă mă întrebați pe mine. Ultimul pas este să injectăm și niște Frame Generation ca să mai boostăm cadrele pe secundă până la 78 FPS. Și știu, o să țipați input lag, dar problemele AMD nu se opresc întotdeauna la input lag, pentru că Frame Generation încă mai dereglează frame timing-urile pe alocuri, deaia ți se pare că este ceva în neregulă dar nu poți pune degetul pe i. Deci dacă vreți Path Tracing pe un RX 9070 în Cyberpunk 2077, va trebui să mai scădeți din rezoluție către Full HD, asta în cazul în care țineți morțiș ca toate detaliile să fie pe Ultra.

Jocurile testate trebuiau să includă și cel mai nou joc care ne-a trecut pragul redacției, adică 007: First Light, un joc pe care-l recomand cu căldură pentru că, după mulți ani, avem în sfârșit un joc din universul James Bond care chiar are treabă cu spionaj, cu furișat, cu social hacking și altele, nu este doar o clonă Call of Duty cu skin de James Bond și accent britanic. Dacă vreți mai multe detalii avem chiar și clip dedicat, pe PlayGround. Așadar în 007: First Light, cu absolut toate detaliile la maxim și rezoluția 1440p, adică exact targetul acestei plăci video, totul a mers strună, cu FPS-uri care au variat, în funcție de complexitatea scenei, între 70 și 100, mai mult decât jucabil pentru un astfel de joc.

Temperaturi și consum

Pe toată durata testării, fie ea în gaming sau în benchmarkuri și diferite stress testuri, GIGABYTE Radeon RX 9070 Gaming OC s-a comportat conform așteptărilor. Avem temperaturi maxime de aproape 60 de grade pentru placa în sine cu hotspoturi locale de maxim 80 de grade Celsius, totul la un consum maxim de 245W înregistrați în OCCT și confirmați cu ajutorul HWMonitor.

Acum în gaming e posibil să ai niște valori ceva mai reduse pentru că placa nu va fi în load 100% constant ca într-un stress test OCCT.

Concluzii

RX 9070 rămâne un contender decent pentru zona de midrange, mai precis gamingul în 1440p, fără să conteze cât de demanding este jocul pe care vrei să-l joci. Cumva se menține în grafic față de ce am testat prima dată când am avut un RX 9070 la teste, dar e bine să confirmi și cu cele mai noi jocuri, întotdeauna, ca să vezi dacă ține pasul și cu cele mai noi lansări.

Iar implementarea Gaming OC a celor de la GIGABYTE este suficient de stabilă din punct de vedere a temperaturilor obținute dar și a consumului, care este o problemă constantă a AMD-urilor. Recomand.

Acum vei mai avea probleme din când în când, probleme generate de AMD și driverele lor, sau de Adrenalin care la fiecare update de windows decide să pornească modul HYPR-RX care-ți face overwrite peste jocuri și introduce upscaling inclusiv unde nu vrei așa ceva, dar cu ceva răbdare poți stoarce destulă performanță din RX 9070 în continuare, lucru care mă bucură.

În acest moment găsim pe la PCGarage, RX 9070, fix implementarea Gaming OC a celor de la GIGABYTE, între 3500 și 4000 de lei, în funcție de zi și de noroc. Prețurile sunt cam ridicate acum, într-adevăr, placa fiind vândută considerabil mai ieftin în trecut, dar mna, difficult times. Și ca să răspund întrebării din titlu: Este RX 9070 încă un deal bun? Well.. da și nu, da, doar dacă-l găsești ceva mai ieftin versus un RTX 5070 din tabăra verde. Astfel în continuare Ray Tracingul rămâne un călcâi al lui Ahile pentru tabăra roșie.

Cam atât pentru astăzi, see you next time!



Source link

Related Articles