- Advertisement -

Latest Articles

Trădarea lui Nicușor Dan și păcatele lui Bolojan


Nicușor Dan nu va prinde al doilea mandat. Cel puțin asta îmi spune sondajul meu: când am întrebat dacă l-ați mai vota azi președinte, 73% au zis nu, 15% au zis da și 12% nu știu. Și totuși, mulți dintre voi îmi scrieți în comentarii că s-ar putea să fim nevoiți să-l votăm din nou, dacă se întâlnește în alegeri cu un Simion sau cu un Georgescu. Asta ne pune serios pe gânduri. Așa că hai să fac un off-the-script pe care de obicei îl țin pentru membri, dar care mi se pare prea important ca să nu fie public.

A trădat Nicușor Dan? Eu nu cred asta

Profesorul Borțun a fost direct și poate un pic brutal când a spus că Nicușor Dan a trădat. Și după ce vezi ce s-a întâmplat în ultima perioadă, inclusiv poza aia de la Bruxelles, începi să te întrebi dacă nu cumva chiar a trădat. Ei bine, eu nu cred asta. Eu cred că Nicușor Dan are într-adevăr un plan, doar că planul lui nu e foarte clar, e mai complicat și nu e exact cum pare.

Și vă zic din capul locului: nu am încredere nici în Nicușor Dan, nici în Bolojan și în niciun caz în cei care-i înjură. Iar analiza asta s-ar putea să fie un pic diferită dintr-un motiv simplu — noi nu luăm bani de la ei. Nu am luat bani pentru vreo campanie, nu avem familii prin Parlament sau prin Parlamentul European, nu avem contracte cu nimeni. Am refuzat bani și în timpul alegerilor, probabil de aia nici nu vor să vină la mine la interviu.

Pro-europeni, dar nu cum ne imaginăm noi

Dacă te uiți la poza din spatele meu — Nicușor Dan cu Victor Negrescu, Rareș Bogdan, generalul Pahonțu, domnul Tomac — observi o chestie: vârsta medie e bună, undeva la 40 plus, nu 60-70 plus. Și poza e făcută la Bruxelles, nu la Viena sau la Moscova. Eu cred sincer că băieții ăștia sunt pro-europeni și orientați către valorile europene, dar nu în sensul în care ne imaginăm noi.

Le place partea de prosperitate și de siguranță din Europa, dar nu prea sunt ok cu toată partea de incluziune, echitate, gender, chestiile astea woke. Și aici le dau parțial dreptate, pentru că e ușor să descoperi tâmpenii în Marea Britanie, Franța sau Germania, unde migranți chiar periculoși sunt cocoloșiți de stat. Migrația e o problemă reală. Părerea mea e că Nicușor Dan e mai rural în gândire, mai conservator decât credem — și probabil mai prieten cu George Simion decât bănuim. Altfel, ce căuta în prima săptămână de mandat la mănăstire?

Adevărata cheie: o schimbare de generație ratată

Indiferent ce părere avem despre ei, nu există bun sau rău, există un spectru. Și chiar și așa, ăștia doi sunt mai buni decât generația pe care încearcă s-o înlocuiască. Pentru că adevărata cheie a întregii situații este o schimbare de generație în politică: lupii tineri încearcă să-i scoată la pensie pe lupii cei bătrâni. Cred că asistăm la prima tentativă serioasă a acestei generații de a schimba garda.

Bolojan a luat controlul PNL-ului, deci el și-a rezolvat problema. Doar că Nicușor Dan nu are partid, iar un președinte fără partid e o păpușă pe care o pui pe raft — am văzut-o cu Klaus Iohannis. A încercat să ia PNL-ul, n-a reușit, și atunci probabil va trebui să facă alianță cu garda nouă din PSD. Fără partid, fără forță politică, fără aliați, nu poți face schimbarea.

Au ratat startul, iar serviciile sunt mai deștepte decât ei

Aici cred că e cheia: în prima săptămână, dacă eram președinte sau prim-ministru, schimbam toți șefii la servicii, puneam șef nou la SRI, intram repede în companiile de stat — ca să nu aibă timp sistemul să se opună. Pentru că ăsta e tot sistemul: sute de companii și regii de stat în care sunt angajați zeci și sute de mii de oameni conectați, salarii mari, sinecuri. Nimic mai sofisticat de atât.

Dar Nicușor Dan se credea prea șahist, prea strateg, cu o linie temporală prea lungă. Iar băieții din servicii au fost și ei șefi de promoție — mai inteligenți decât media, mai bine informați, mai bine conectați, tocmai și-au mărit bugetul în recesiune. Nu-i bați la jocul lor lung. E ca și cum m-aș lua eu cu Ronaldo: singura soluție e să-l prinzi într-o zi proastă, cum au făcut alții. Iar Bolojan a făcut fix aceeași gafă — a taxat întâi populația în loc să intre în companii, și a recunoscut-o. Dovadă că, atunci când a intrat în ele, s-au luat imediat de el.

De ce te îngroapă sistemul în primul an

Știu cum se întâmplă, că am umblat prin ministere ca jurnalist. Când devii numărul unu sau doi, primești acces la informații clasificate — cancanuri, analize, dar și dosare în curs. Vă garantez că Nicușor Dan și Bolojan știau că generalul Gheorghiță Vlad e investigat și urma să fie chemat la DNA. Primesc note informative inclusiv despre apropiații lor, despre concurenți, despre ceilalți lideri de partide. Și când vin atât de multe informații atât de juicy, nu mai ieși din birou.

Asta e șmecheria: în primul an, oricât de deștept și de votat te crezi, băieții din servicii te îngroapă în hârtii. De obicei le ia minimum un an oamenilor ăstora să se trezească — și abia acum încep lupii ăștia tineri să-și dea seama câtă putere au și n-o folosesc. De aia generalul Pahonțu, unul dintre cei mai bine informați oameni din țară, stă la masa aia și nu se lasă scos la pensie.

Spuneți ce o să faceți și faceți ce ați spus

Eu nu-l condamn pe Bolojan că n-a reușit. Îl condamn că nu a încercat. La fel o să fac și cu Nicușor Dan. Sunt convins că sunt bine intenționați în felul lor, doar că nu sunt strategi. Cea mai simplă regulă din lume e să spui ce o să faci și să faci ce ai spus — nu vreau altceva nici de la liderii mei, nici de la soție, nici de la colaboratori. Niciunul dintre ei n-a făcut chestia asta. Desecretizarea alegerilor? Nu ne-a spus. Cred că are valori comune cu Simion și Georgescu și de asta comunică abscons, metaforic, nu la vedere.

Tot ce am zis aici e speculă — speculă de neuron odihnit după trei-patru zile pe munte, în care am conectat câteva fire. Ăsta e instinctul meu. Mi-e greu să fiu unul dintre cei 15% care l-ar vota pe Nicușor Dan în mandatul doi după ce a trădat în primul, chiar dacă e mai puțin comunist decât ceilalți. Iar către cei de sus: faceți ceva și pentru noi, pentru că în jurul meu sunt oameni la capătul răbdării și al resurselor — și nu există nimic mai periculos decât un român căruia i s-a făcut foame. Vedeți tot off-the-script-ul în videoul de mai sus și veniți să mă contraziceți la comentarii: vi se pare verosimil ce v-am zis?



Source link

Related Articles