[td_block_social_counter twitter="ebrk4u" youtube="https://www.youtube.com/@ebrk4u" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Stay Connected" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_youtube="1" tiktok="@ebr4fun"]
- Advertisement -

Latest Articles

Disney+ renunță la Dolby Vision și 3D în mai multe țări din Europa – Arena IT


Disney+ a dezactivat din nou Dolby Vision și filmele 3D în mai multe țări din Uniunea Europeană. Motivul nu ține de aplicație sau de televizoare, ci de un proces pierdut de Disney în fața companiei InterDigital.

InterDigital a câștigat un caz la Unified Patent Court, instanță europeană care poate lua decizii valabile în mai multe țări UE. Procesul vizează tehnologii video legate de HEVC, adică standardul de compresie folosit pentru streaming video eficient.

Concret, utilizatorii afectați nu mai văd conținutul Disney+ în Dolby Vision, ci doar în HDR10. Filmele 3D disponibile pe Disney+, în special pentru Apple Vision Pro, au dispărut și ele, pentru că sunt legate de Dolby Vision. Partea bună este că 4K și HDR10 rămân disponibile, deci platforma nu a trecut complet la o calitate slabă.

Disney a confirmat pentru FlatpanelsHD că a fost nevoită să facă aceste modificări din cauza unui litigiu în fața unei instanțe europene de brevete. Compania spune că lucrează la soluții, dar momentan nu există un termen clar pentru revenirea Dolby Vision și 3D.

Nu este clar dacă România se află printre țările afectate. Disney nu a publicat o listă completă cu cele 11 țări.



Source link

Related Articles